Jak przygotować się przed dłuższą trasą?
Opublikowano: 2016-11-28 10:01:11

Auto z otwartą maską

10 rzeczy, które musisz zrobić przed dłuższą trasą

Aby zaoszczędzić sobie stresu i niepotrzebnych nerwów w podróży, warto się do niej dobrze przygotować. Nie chodzi jednak tylko o zaplanowanie trasy, czy zarezerwowanie noclegu. Jeśli na urlop zamierzamy wybrać się autem, sprawdzenie jego stanu technicznego, jest równie ważne, co znalezienie hotelu.

 1. Sprawdź stan opon i koła zapasowego

  Koniecznie sprawdź ciśnienie w oponach oraz głębokość bieżnika. Bieżnik nie powinien być mniejszy niż 1,6mm. Informacje o odpowiednim poziomie ciśnienia znajdziesz w instrukcji pojazdu.

 2. Uzupełnij płyny eksploatacyjne

  Przed wyjazdem wymień bądź uzupełnij poziom oleju silnikowego, płynu hamulcowego i chłodniczego, a także do układu wspomagania kierownicy, czy spryskiwaczy.

 3. Zrób przegląd oświetlenia

  W trakcie kontroli oświetlenia pamiętaj o wszystkich światłach – zarówno o światłach drogowych, mijania, pozycyjnych, cofania, „stop”, przeciwmgielnych i awaryjnych, jak również o kierunkowskazach, czy nawet oświetleniu tablic.

 4. Sprawdź układ hamulcowy

  Na kilka tygodni przed podróżą zwróć szczególną uwagę na zachowanie samochodu podczas hamowania. Jeśli wszystko będzie w porządku, kilka dni przed wyjazdem sprawdź na wszelki wypadek stan klocków hamulcowych, tarcz i szczęk, a także cylinderków.

 5. Skontroluj stan akumulatora

  Koniecznie sprawdź napięcie na akumulatorze przy wyłączonym zapłonie, a później napięcie ładowania przy włączonym silniku. Warto przy tym rzucić okiem na stan paska klinowego.

 6. Zleć mechanikowi kontrolę zawieszenia

  W wolnej chwili koniecznie podjedź do zaufanego warsztatu, żeby sprawdzić stan amortyzatorów, czy takich elementów jak wahacze i drążki.

 7. Sprawdź układ chłodzenia

  Ten punkt jest szczególnie ważny latem, kiedy to przy niesprawnym układzie mogłoby dojść do przegrzania silnika. Kontroli warto poddać również klimatyzację, która z pewnością umili podróż w wysokich temperaturach.

 8. Poddaj kontroli wtryskiwacze

  Zarówno właściciele diesli, jak i samochodów na benzynę powinni przed dłuższą trasą sprawdzić czy wtryski paliwa nie są zapchane bądź uszkodzone.

 9. Sprawdź obowiązkowe elementy wyposażenia pojazdu

  Zgodnie z przepisami w aucie musi znaleźć się trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, gaśnica z aktualną datą ważności, apteczka oraz linka holownicza.

 10. Podstawowe narzędzia

  W razie awarii warto mieć ze sobą także narzędzia takie jak chociażby klucze niezbędne do wymiany opony, jak również lewarek oraz kable do awaryjnego rozruchu akumulatora.

Ocena:
8.4 (głosów: 5)
Twoja ocena:
Komentarze:
cee
2020-07-09 09:12:57
OIUHJIJIJI