10 rzeczy, które musisz zrobić przed dłuższą trasą

Aby zaoszczędzić sobie stresu i niepotrzebnych nerwów w podróży, warto się do niej dobrze przygotować. Nie chodzi jednak tylko o zaplanowanie trasy, czy zarezerwowanie noclegu. Jeśli na urlop zamierzamy wybrać się autem, sprawdzenie jego stanu technicznego, jest równie ważne, co znalezienie hotelu.

  1. Sprawdź stan opon i koła zapasowego
    Koniecznie sprawdź ciśnienie w oponach oraz głębokość bieżnika. Bieżnik nie powinien być mniejszy niż 1,6mm. Informacje o odpowiednim poziomie ciśnienia znajdziesz w instrukcji pojazdu.
  2. Uzupełnij płyny eksploatacyjne
    Przed wyjazdem wymień bądź uzupełnij poziom oleju silnikowego, płynu hamulcowego i chłodniczego, a także do układu wspomagania kierownicy, czy spryskiwaczy.
  3. Zrób przegląd oświetlenia
    W trakcie kontroli oświetlenia pamiętaj o wszystkich światłach – zarówno o światłach drogowych, mijania, pozycyjnych, cofania, „stop”, przeciwmgielnych i awaryjnych, jak również o kierunkowskazach, czy nawet oświetleniu tablic.
  4. Sprawdź układ hamulcowy
    Na kilka tygodni przed podróżą zwróć szczególną uwagę na zachowanie samochodu podczas hamowania. Jeśli wszystko będzie w porządku, kilka dni przed wyjazdem sprawdź na wszelki wypadek stan klocków hamulcowych, tarcz i szczęk, a także cylinderków.
  5. Skontroluj stan akumulatora
    Koniecznie sprawdź napięcie na akumulatorze przy wyłączonym zapłonie, a później napięcie ładowania przy włączonym silniku. Warto przy tym rzucić okiem na stan paska klinowego.
  6. Zleć mechanikowi kontrolę zawieszenia
    W wolnej chwili koniecznie podjedź do zaufanego warsztatu, żeby sprawdzić stan amortyzatorów, czy takich elementów jak wahacze i drążki.
  7. Sprawdź układ chłodzenia
    Ten punkt jest szczególnie ważny latem, kiedy to przy niesprawnym układzie mogłoby dojść do przegrzania silnika. Kontroli warto poddać również klimatyzację, która z pewnością umili podróż w wysokich temperaturach.
  8. Poddaj kontroli wtryskiwacze
    Zarówno właściciele diesli, jak i samochodów na benzynę powinni przed dłuższą trasą sprawdzić czy wtryski paliwa nie są zapchane bądź uszkodzone.
  9. Sprawdź obowiązkowe elementy wyposażenia pojazdu
    Zgodnie z przepisami w aucie musi znaleźć się trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, gaśnica z aktualną datą ważności, apteczka oraz linka holownicza.
  10. Podstawowe narzędzia
    W razie awarii warto mieć ze sobą także narzędzia takie jak chociażby klucze niezbędne do wymiany opony, jak również lewarek oraz kable do awaryjnego rozruchu akumulatora.